Teenuse nimi: vanema ja lapse turvakoduteenus
Teenuse õiguslik alus
Riigi õigusaktid:
Sotsiaalhoolekande seadus (SHS) § 5, 14, 33-37
Perekonnaseadus § (PKS) 134-135
Lastekaitseseadus § (LasteKS) 5-7, 26-29, 30-34
Linnavolikogu õigusaktid:
Tallinna Linnavolikogu 07.10.2021 määrus nr 25 "Sotsiaalteenuste osutamise tingimused ja kord" § 4, 6
Linnavalitsuse õigusaktid:
Tallinna Linnavalitsuse 25.08.2010 määrus nr 67 "Tallinna Lastekodu põhimäärus"
Tallinna Lastekodu (edaspidi: teenuseosutaja) osutab turvakoduteenust tähtajatu tegevusloa (09.12.2019 tegevusluba nr STK000004) alusel.
Teenuse kirjeldus
Turvakoduteenuse eesmärk on tagada turvaline keskkond, ajutine eluase ja esmane abi vanemale ja tema lastele, kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoht on Tallinn.
Turvakoduteenus on ööpäevaringne teenus. Teenus sisaldab sotsiaalnõustamist, tuge ja juhendamist igapäevaelu kohustustega toimetulemisel ja toimetulekuoskuste arendamist.
Teenusele tulles selgitatakse kõigepealt välja inimese esmane abivajadus, tagatakse ajutine eluase (voodikoht, pesemis- ja pesupesemisvõimalused, lastele mängimis-ja õppimisvõimalused) ja turvalisus. Inimest nõustatakse tema vajadusest tulenevalt ja teavitatakse ka muudest abi saamise võimalustest.
Esmase abi raames korraldatakse inimesele vajaduse korral psühholoogiline nõustamine, mis toetab tema psüühilise tasakaalu ja tegevusvõime taastamist igapäevaelus. Psühholoogilisele nõustamisele suunatakse inimene vastava teenuse osutaja juurde. Vajadusel aitab turvakodu koostöös teenusekasutaja rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgse kohaliku omavalitsuse üksusega (edaspidi: KOV) korraldada ka inimesele vajalikud muud teenused.
Teenuse osutamisel lähtutakse koos teenusekasutajaga kokku lepitud ja tema tegevusplaanis fikseeritud eesmärkidest ja tegevustest, inimest toetatakse ja motiveeritakse tegevusplaanis kokku lepitud tegevuste elluviimisel.
Teenusekasutaja ise korraldab turvakodus viibides enda ja oma laste päevakava arvestades turvakodu sisekorraeeskirjaga ja tagab lastele eakohase toitlustamise, vajadusel teenuseosutaja juhendab teda nendes tegevustes.
Turvakodu rakendab koostöös teenusekasutaja ja KOV-iga abinõusid inimese elu edasiseks korraldamiseks ning tema ja/või tema laste õiguste ja huvide kaitseks ning vahetab KOV-iga selleks vajalikku informatsiooni.
Tegevused teenusel
Esmane nõustamine:
· Inimese ärakuulamine ja emotsionaalne toetamine;
· vajadusel teenusekasutaja ja tema laste esmane turvariskide hindamine ja tegevusplaani koostamine esmaste riskide maandamiseks (turvaplaan);
· inimese informeerimine tema õigustest ja edasistest abivõimalustest;
· järgnevate tegevuste ja kohtumiste kokkuleppimine turvakodu töötajatega.
Teenusekasutaja juhtumipõhine nõustamine:
· teenusekasutajaga koos tegevusplaani koostamine: inimese individuaalsete vajaduste väljaselgitamine, koos temaga probleemide analüüsimine ja lahenduste otsimine;
· info andmine teenusekasutajale ja tema lastele nende õigustest ja kohustustest;
· täpsema info andmine teenusel pakutavast abist, samuti väljaspool teenust kättesaadavatest abivõimalustest;
· teenusekasutaja ja tema laste suunamine neile mõeldud ja neile sobivatele teenustele;
· inimese abistamine riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustega suhtlemisel ja/või vajadusel tema või tema laste huvides muude asutustega, sh kooli ja koolieelsete lasteasutustega suhtlemine, ümarlaudade algatamine või neil osalemine;
· inimese abistamine avalduste ja taotluste koostamisel ja esitamisel;
· koos teenusekasutajaga tegevusplaani koostamine ja tema motiveerimine selle elluviimiseks;
· vajadusel inimesele erinevate toimetulekuoskuste õpetamine.
Vanemaga kaasas olevate laste abivajaduse hindamine ja abistamine:
· laste eest vastutab teenusel viibimise vältel teenusel olev lapsevanem;
· turvakodu töötajad toetavad vanemat laste eest hoolitsemisel, vajadusel nõustavad ja juhendavad.
Teenuse osutamise maht ja teenuse osutamise kestus sõltub teenuse vajaduse hindamise tulemustest. Inimene võib viibida turvakodus aja jooksul, mis on vajalik tema edaspidise elu korraldamiseks, kuni muule eluaset andvale teenusele asumiseni või iseseisva toimetulekuvõime taastumise või tekkimiseni.
Teenusekasutaja, kelle elukohana on rahvastikuregistrisse kantud muu kohaliku omavalitsuse üksus peale Tallinna linna ja kelle teenuse eest ei tasuta Tallinna linna eelarve vahenditest, võib saada teenust kuni 30 kalendripäeva järjest.
Tallinna Lastekodu vanema ja lapse turvakodus on abivajajatele 15 teenuskohta.
Teenuse sihtrühm
Teenuse sihtgrupp on täisealised vanemad koos oma lastega, kes vajavad turvalist keskkonda, ajutist eluaset ja abi igapäevaelu korraldamisel ja kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoht on Tallinn.
Lisaks alaealistele lastele võib koos vanemaga teenusele pöörduda täisealine laps, kes on õigustatud saama ülalpidamist, s.t kes omandab põhi-, kesk-, või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni (PKS §97).
Kuigi peamiseks turvakoduteenuse sihtgrupiks on vanemad lastega, siis teenusele võivad pöörduda ka täiskasvanud naised ilma lasteta.
Turvakodu võib vabade kohtade olemasolul ja kooskõlastatult abivajava inimese KOV-iga pakkuda teenust ka inimestele, kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoht on väljaspool Tallinna.
Teenuse osutamise alus
Turvakoduteenust osutatakse haldustoiminguna.
Turvakoduteenuse saamiseks pöördub abivajav inimene turvakoduteenuse osutaja või linnaosa valitsuse poole. Samuti võib abivajaja turvakodusse viia kolmas isik, sealhulgas politsei või laste ja peredega töötav spetsialist.
Vanem, kes tuleb teenusele koos lastega, on teenusel rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgse KOV-i teadmisel. Ilma KOV-i teadmata teenusele tulnud vanemast ja lastest teavitab teenuseosutaja KOV-i hiljemalt järgmisel tööpäeval. Kui teenuseosutajal puudub teave teenusekasutaja rahvastikuregistrisse kantud elukoha kohta, siis teavitatakse tema teenusele asumisest hiljemalt järgmisel tööpäeval Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametit.
Täisealise naise puhul, kellega koos ei viibi teenusel alaealisi lapsi, teavitab teenuseosutaja tema rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgset KOV-i (sellekohase info puudumisel Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametit) ainult teenusekasutaja kirjalikul nõusolekul viie tööpäeva jooksul.
Samuti teavitab turvakoduteenuse osutaja Sotsiaalkindlustuseameti piirkondlikku ohvriabi töötajat (kui inimene on langenud füüsilise, vaimse või seksuaalse vägivalla ohvriks lähisuhtes), olles eelnevalt teenusekasutajale selgitanud, mida ohvriabiteenus endast kujutab ning küsinud selleks tema kirjalikku nõusolekut.
Teenusel olles sõlmitakse turvakodu ja teenusekasutaja vahel kahepoolne leping, mille allkirjastamise algataja on teenuseosutaja.
Teenuse osutamine lõpeb kahepoolse lepingu lõpetamisega või lepingu tähtaja saabumisel. Leping lõpetatakse poolte kokkuleppel, teenusekasutaja või teenuseosutaja algatusel.
Teenusega kaasnevad kulud
Teenuse hinnakiri (omaosalustasu Tallinna teenusekasutajatele ja teenuse kohatasu maksumus teenusekasutajatele, kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoht on väljaspool Tallinna) kehtestatakse Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti käskkirjaga. Teenusekasutajale, kelle elukohaks on rahvastikuregistris kantud Tallinna linn, osutatakse teenust esimese kuu jooksul tasuta, edasi katab täiskasvanud teenusekasutaja kuni 50% teenuse osutamisega seotud kuludest turvakodu ja teenusekasutaja vahel sõlmitud lepingu ja igakuiselt esitatavate arvete alusel. Mujalt kohalikust omavalitsusest pärit teenusekasutaja teenusel viibimine on alates neljandast teenusel viibimise päevast tasuline, teenusekaustaja või KOV katab 100% teenusega seotud kuludest vastavalt teenuseosutaja poolt esitatud arvele.
Teenuse hind sisaldab kulusid ajutisele eluasemele, sh elektri-, vee- jm kommunaalkulud. Vanem on teenusel olles ise vastutav enda ja oma laste toidu, ravimite, hügieenitarvete, abivahendite, riiete jms isiklike kulude eest.
Teenusekasutaja kohustused, mis puudutavad teenuse eest tasumist, fikseeritakse kahepoolses teenuselepingus. Teenuse eest tasu võtmisel lähtutakse inimese maksevõimekusest ja teda informeeritakse võimalustest saada toetust ja/või abi teenuse eest tasumisel. Ilma mõjuva põhjuseta rohkem kui kahe kuu teenuse omaosalustasu arvete maksmata jätmisel võib teenuseosutaja algatada teenuselepingu lõpetamise.
Muud teenuse osutamisega seotud kulud kaetakse Tallinna linna eelarvest:
· Personalikulu:
• töötasud ja tööjõumaksud
• personali koolitus ja supervisioon
• töötervishoid
• töökoha kulud (inventar, infotehnoloogia, sidekulud, bürootarbed)
· Teenuse osutamisega seotud kulud:
• teenuseosutamise ruumide ja õueala sisustus (sh köögitarvikud, vooditarvikud, tegelusvahendid lastele jm), korrashoid, kõrvalkulud
• teenusekasutajatele vajadusel tagatavad esmaabi- ja hügieenivahendid, hädavajalik toiduabi, riided jm esmavajalik.
• Teenuse administreerimise kulud.
Töökorraldus
Turvakodu osutab teenust ööpäevaringselt, graafiku alusel on vahetustega tööl vanemsotsiaaltöötaja ja 4 sotsiaaltöötajat, kes omavad teadmisi ja oskusi kriisis oleva inimese toetamiseks.
Teenuse osutamise asukoht on Tallinna linnas, ühistranspordiga kergesti ligipääsetavas kohas. Teenuse osutamise täpne asukoht ei ole avalikustatud turvalisuse kaalutlusel, abivajav inimene saab turvakoduga võtta ühendust telefoni või e-posti teel.
Teenus tagatakse kõigile teenuse sihtgruppi kuuluvatele inimestele, kelle puhul teenuse vajadus on tuvastatud. Vajadusel (vabade kohtade puudumisel) teeb teenuseosutaja koostööd teiste sarnaste teenuste osutajate või KOV-iga, et leida abivajajale sobiv teenus.
Teenusekasutaja korraldab teenusel oma elu iseseisvalt ja on kohustatud järgima teenuseosutaja poolt kehtestatud sisekorraeeskirja.
Koos vanemaga teenusel oleva lapse eest vastutab turvakoduteenust kasutav vanem ise. Kui teenusel olev vanem ei suuda täita oma rolli vastutava lapsevanemana, võtab teenuse osutaja viivitamatult ühendust teenusekasutaja rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgse KOV-iga või teavitab hädaohus olevast lapsest hädaabinumbril 112, nagu see on kirjeldatud lastekaitseseaduses.
Turvakoduteenust ei osutata inimesele, kes ei nõustu või ei ole võimeline järgima sisekorraeeskirja. Turvakodus ei saa viibida inimesed, kes häirivad teisi teenusekasutajaid või on endale ja/või teistele ohtlikud (näiteks alkoholi- või narkojoobe, psühhoosi vm tõsiste vaimse tervise probleemide tõttu). Kui inimese seisund seda vajab, pöördutakse abi saamiseks hädaabinumbrile 112. Turvakodus olevate inimeste valduses ei tohi olla alkoholi, narkootikume, psühhotroopseid aineid (sõltuvusained), nende kasutamisega seotud vahendeid või muid elu ja tervist ohustavaid aineid või vahendeid.
Teenuste osutamisest/teenuse osutamise jätkamisest keeldumist põhjendatakse inimesele arusaadaval moel ja fikseeritakse koos põhjendusega. Koostöös KOV-iga korraldatakse inimese jõudmine talle sobivasse turvalisse keskkonda (haigla, varjupaik vms) ja tagatakse laste turvalisus.
Koostöö teiste asutustega
Teenust kasutavale inimesele võib samaaegselt osutada ka muid tema toimetulekut toetavaid ja parandavaid kohaliku omavalitsuse või riiklikke teenuseid.
Teenuseosutaja teeb teenusekasutaja või tema laste huvides koostööd teiste organisatsioonidega ja motiveerib teenusekasutajat koostööd tegema.
Teenuseosutaja teeb koostööd teiste sarnaste teenuste pakkujatega Eestis ja välismaal kogemuste ja parimate praktikate vahetamiseks.
Teenuse oodatav tulemus
Teenuse kasutamise tulemusena on tagatud inimese ja tema laste turvatunne, säilib või suureneb teenusekasutaja võimalikult iseseisev toimetulek ning toetatakse võimalust aktiivselt ühiskonnaelus osaleda. Tulemuslikkust hindavad teenusekasutaja ja teenuseosutaja, võimalusel ka teenusekasutaja rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgse KOV-i esindaja.
Teenusekasutaja ja tema laste rahulolu teenusega ning teenuse mõju hinnatakse regulaarselt tema tegevusplaani ülevaatamise raames vähemalt üks kord kuus, mis võimaldab teha parendusi lähtuvalt inimese vajadustest.
Aruandlus
Igapäevaste tegevuste kohta fikseeritakse info e-päevikus.
Teenuse vanemsotsiaaltöötaja koostab vastaval blanketil igakuise teenuse kasutamise aruande ja edastab selle järgneva kuu esimese tööpäeva jooksul Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametile.
Aasta statistilise aruande ning teenuse tegevusaruande esitab teenuse vanemsotsiaaltöötaja iga aasta jaanuaris eelneva aasta kohta. Tegevusaruanne on kättesaadav teenuseosutaja kodulehel.
Kvaliteedi tagamine
Teenuse tulemuslikkuse hindamisel lähtutakse teenusekirjeldusest ja Eesti sotsiaalteenuste kvaliteedijuhisest. Teenuse kvaliteedi tagamiseks rakendatakse sisehindamise protsessi: üks kord kahe aasta jooksul viiakse läbi teenuse enesehindamine kvaliteedijuhise kriteeriumite alusel, milles võetakse arvesse ka teenusekasutajate ja teiste huvigruppide tagasisidet, hindamise tulemusena planeeritakse ja viiakse ellu parendustegevused.
Teenusekasutaja tagasiside
Teenuse kvaliteedi tagamiseks palutakse kõigil teenusekasutajatel teenuselt lahkudes anda teenuse kohta tagasisidet, mille kokkuvõte avalikustatakse üks kord aastas teenuseosutaja kodulehel.
Lisaks on teenusekasutajal õigus esitada omapoolseid ettepanekuid teenuse parendamiseks pöördudes suuliselt või kirjalikult teenuseosutaja poole (kirjalikult on võimalik pöörduda ka anonüümselt - paberkandjal turvakodu postkasti või elektrooniliselt teenuseosutaja kodulehe kaudu).
Lisaks küsitakse üks kord aastas tagasisidet aasta jooksul teenusel viibinud teenusekasutajate KOV-ide lapse heaolu spetsialistidelt.
Kaebuste menetlemine
Kaebuste menetlemisel lähtutakse teenuseosutaja kaebuste ja ettepanekute esitamise ja menetlemise korrast. Inimene, kelle õigusi on teenuse saamise menetluses rikutud, võib esitada vaide Tallinna Linnavalitsusele 30 päeva jooksul alates vaidlustatavast haldusaktist või toimingust teada saamisest. Inimene, kelle vaie jääb vaidemenetluses rahuldamata või kelle õigusi on vaidemenetluses rikutud, võib pöörduda kaebusega halduskohtusse.
Turvakodus viibival lapsel on õigus kellestki sõltumata võtta ühendust last kasvatava isiku, KOV-i lapse heaolu spetsialistiga ja õiguskantsleriga ning esitada neile turvakodu tegevuse kohta arvamusi ja kaebusi. Samuti võib laps iseseisvalt ja sõltumatult esitada arvamusi ja kaebusi teenuseosutajale. Vastavad kontaktandmed on teenusel olevatele lastele kättesaadavad.
Kõik teenuseosutajale esitatud arvamused, ettepanekud ja kaebused registreeritakse ja nende esitajale antakse asjakohast tagasisidet vastavalt teenuseosutaja kehtestatud korrale.
Järelevalve
Sotsiaalhoolekande seaduse § 157 kohaselt teeb nii riiklikku järelevalvet seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides sätestatud nõuete täitmise üle turvakoduteenuse osutamisel kui ka haldusjärelevalvet seaduse alusel antud kohaliku omavalitsuse üksuse haldusaktide õiguspärasuse ning turvakoduteenuse kvaliteedi üle Sotsiaalkindlustusamet.
Tallinna linnas osutatava turvakoduteenuse üle teeb lisaks järelevalvet ja nõustab teenuseosutajat Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet.
Järelevalvet teevad ka Päästeamet ja Terviseamet.