Õppe- ja teraapiaaia mõju
Tallinna Lastekodu sai 2020. aastal Rohelise Kontori tiitli ning lisaks „Aasta Üllataja“ eriauhinna. Selle projekti raames on järgmine samm peredesse aedade rajamine. Ehk Lastekodu üldine siht on muuta elustiili ja mõtlemist „rohelisemaks“, mis õnnestus 100%. Vaatame tagasi, millist mõju on avaldanud õppe-ja teraapiaaed Mustamäe maja lastele
- Aed andis võimaluse edendada tervislikku elustiili ja suurendada liikumist värskes õhus. Lapsed viibisid palju rohkem õues ning iga ilmaga. Kuna liitpuudega laste ratastoolidega õue viimine nõuab töötajalt suurt pingutust andis aias viibimine neile lisamotivatsiooni.
- Intellektipuudega (mõõdukas, raske ja sügav) lastele tutvustati mõisteid nagu muld, taim, külvamine, taimede kasvatamine, kastmine, saak, tööriistad (labidas, reha, kastekann, voolik jne).
- Otse peenrast söömine, saagi korjamine ja sellest toidu tegemine olid kõige populaarsemad igapäevased tegevused, mida iga pere sai ise vabalt teha. Mõned lapsed maitsesid esimest korda värsket hernest ja porgandit otse peenrast. Kuna Mustamäe majas lapsed elavad aastaringselt ja neil ei ole võimalust minna suvel vanaema juurde suvilasse või maale, siis on teraapiaaed sellele heaks alternatiiviks.
- Esimese aastaga saime üsna hea saagi- nt hernesaak, mille lapsed kohe ära sõid. Mustamäe maja köök ja samuti pered ise said võtta terve suve jooksul peenardest tilli, peterselli, rohelist salatit, kõrvitsat, porgandit ja peeti, kasvuhoonest kurke ning tomateid.
- Õppe- ja teraapiaaia loomine ja hooldamine toimis koosloomise ja vabatahtlikkuse printsiibil. Inimestel oli võimalus näidata oma huvi ja toimetada enda initsiatiivil. Näiteks kastmine kuival suvel toimus regulaarselt, kuigi ei olnud graafikut- kes käis aias, see kastis.
- Vabatahtliku valmistatud õuevarjualuses viidi läbi töötajate supervisioone, koosolekuid ning kastutati seda välikontorina. Seoses sellega tekkis tugevam kogukonnatunne. Aed sai oluliseks Mustamäe maja elanike ja töötajate kogunemiskohaks.
- Mõned koduõpetajad viisid oma tunde läbi aias. Uuel aastal on võimalus veel rohkem kaasata koduõpetajaid aias tegutsemisse.
- Mustamäe maja aia talgutel osalesid lapsed ja töötajad kogu asenduskodust (administratsiooni töötajad, peretöötajad, haldusosakond), mis ühendas inimesi suures organisatsioonis.
Saavutus on kahtlemata laste elu, mis on üsna piiratud kodu-kool-kodu liikumisega, rikastamine uue keskkonna loomise kaudu. Tegelikult kõige rikastavama kogemuse said nii lapsed kui ka töötajad igapäevasest toimetamisest aias, mis ei olnud kuidagi spetsiaalselt organiseeritud ja struktureeritud.